Anestēzija

Rīgas Dzemdību nama īpašums, tālāka izplatīšana atļauta, saskaņojot ar valdes priekšsēdētāju

Lūdzam ievērot, ka šī informācija neaizvieto anesteziologa konsultāciju! Tai ir aprakstoša un izglītojoša nozīme

Dzemdību sāpju remdēšanas (analgēzijas) iespējas

KAS IR ANESTĒZIJA UN ANALGĒZIJA?

Anestēzija (no grieķu val. „an-aisthēsis” – bez sajūtām) ir nejūtīgums sāpīgu manipulāciju, piemēram, ķirurģiskas operācijas laikā, savukārt plašākā izpratnē tā ir pacienta dzīvībai svarīgo funkciju uzraudzība, novērtēšana, uzturēšana un aizsargāšana, radot apstākļus drošai operācijas norisei.

Analgēzija (no grieķu val. „an-algos” – bez sāpēm) ir sāpju, piemēram, dzemdību sāpju, mazināšana jeb remdēšana.

DZEMDĪBU SĀPES

Dzemdību sāpju intensitāte var atšķirties, un to ietekmē daudzi un dažādi apstākļi, piemēram, bērna lielums, dzemdētājas iegurņa uzbūve, kontrakciju daba, emocijas, uztraukums un bailes.

Ilgstošas, intensīvas dzemdību sāpes dažos gadījumos var radīt ne tikai pacientes ciešanas, bet arī nopietnas problēmas – dzemdību darbības traucējumus, pacientes veselības problēmas un skābekļa trūkumu bērnam, tāpēc daudzās situācijās efektīva dzemdību analgēzija ir ļoti iesakāma medicīnisku apsvērumu dēļ, un par to Jūs informēs dzemdību speciālists.

DZEMDĪBU ANALGĒZIJA

Ne visus dzemdību sāpju mazināšanas paņēmienus var uzskatīt par zinātniski pamatotiem. Daudzu paņēmienu efektivitāte ir nepierādāma un tiek apšaubīta, bet panākumi gan kvalitatīvi, gan kvantitatīvi (10-30 %) ir salīdzināmi ar “placebo” efektu. Ja Jūs interesē šeit nepieminētie paņēmieni, lūdzu, savlaicīgi meklējiet atbildes pie zinošiem speciālistiem! Turpmāk tiks aprakstītas tikai analgēzijas metodes ar pierādītu efektivitāti.

Jāatgādina, ka ne vienmēr pacientes gandarījums par dzemdību norisi ir atkarīgs tikai no efektīvas analgēzijas – nereti dzemdētājai daudz svarīgāka ir personāla attieksme un citi apstākļi dzemdību laikā.

Ja Jūs vēlaties patiešām efektīvu sāpju samazinājumu, tad Jums tiks piedāvāta epidurālā, spinālā vai kombinēta spināli – epidurālā analgēzija. Šīs neapšaubāmi ir visefektīvākās (85-95 %) dzemdību analgēzijas metodes, un atkarībā no klīniskās situācijas anesteziologs piedāvās Jums vispiemērotāko. 

EPIDURĀLĀ (SPINĀLĀ / KOMBINĒTA SPINĀLI – EPIDURĀLĀ) ANALGĒZIJA

Bieži pacientes jautā – kad drīkst uzsākt epidurālo analgēziju? Vispiemērotākais brīdis uzsākt epidurālo analgēziju ir tad, kad dzemdību sāpes ir traucējošas un regulāras.

Otrs biežākais jautājums ir – vai tas ir sāpīgi? Tāpēc īsi aprakstīsim, kā tiek veikta epidurālā analgēzija.

  • Vispirms anesteziologs iepazīsies ar klīnisko situāciju un Jūsu veselības stāvokli, jo dažās situācijās, piemēram, ja ir zināmas asinsreces problēmas, šis analgēzijas veids Jums nav piemērots.
  • Sākumā Jums, drošības nolūkos, vēnā ievietos katetru, izmērīs asinsspiedienu un pierakstīs bērna sirds toņus.
  • Tad Jums palūgs ieņemt īpašu pozu – sēdus vai uz sāna ar izliektu muguru –, un anesteziologs apstrādās muguru jostas daļā ar speciālu šķīdumu, lai mazinātu iespēju inficēties.
  • Tad sterilos apstākļos tiks veikta injekcija un katetra ievadīšana epidurālajā telpā. Tas nav sāpīgi, jo injekcijas vieta tiek padarīta nejūtīga, tomēr šajā laikā nav vēlamas straujas kustības.
  • Pēc katetra ievadīšanas un piestiprināšanas Jūs kādu laiku gulēsiet uz kreisā sāna, kamēr caur epidurālo katetru tiks ievadīti medikamenti, kas pakāpeniski, apmēram 10-15 minūšu laikā nomāks sāpīgos kairinājumus. Vienlaicīgi var parādīties tirpšanas un siltuma sajūta ķermeņa lejasdaļā. Neuztraucieties – tas ir pieļaujams!
  • Pēc tam Jums atļaus sēdēt un staigāt, lai gan kājās var būt tirpšanas un nedrošības sajūta.

Vienas devas darbības ilgums ir individuāls, bet parasti tā ilgst 60-90 minūtes. Ļoti svarīgi ir ievadīt atkārtotās devas tad, kad dzemdību sāpes sāk atjaunoties, nevis jau ir kļuvušas intensīvas – tad laba efekta panākšanai vajadzīgas mazākas devas, un, līdz ar to, ir arī mazāka blakus ietekme.

Epidurālo analgēziju drīkst lietot līdz pat bērna un placentas piedzimšanai – tātad arī otrajā dzemdību periodā, tikai dzemdību noslēgumā tiks ievadītas vājākas devas, un Jums saglabāsies spiediena sajūta, lai varētu aktīvi piedalīties bērna izstumšanas periodā.

Jāpiebilst, ka epidurālā analgēzija nodrošina arī iespēju veikt dzemdību ceļu apskati un iespējamo plīsumu šūšanu.

Trešais biežākais jautājumu loks ir par iespējamo ietekmi uz dzemdību norisi un bērnu. Epidurālā dzemdību analgēzija:

  • Tiešā veidā bērnu neietekmē.
  • Nepalielina ķeizargrieziena risku.
  • Ja izstumšanas periodā tiek panākta pārlieku stipra analgēzija, dzemdības var ieilgt un var pieaugt instrumentālu dzemdību risks.

Iespējamās problēmas:

  • Grūtības panākt labu analgēziju (10 % – biežāk, ja aptaukošanās vai muguras deformācijas),
  • Vajadzība veikt atkārtotu epidurālās telpas katetrizāciju (5%),
  • Īslaicīga asinsspiediena pazemināšanās,
  • Vājums / tirpšana / nedrošības sajūta kājās,
  • Drebuļi,
  • Ādas nieze,
  • Galvassāpes (ja veikta kļūdaina injekcija),
  • Pārejošs muguras nerva kairinājums (< 0,1 %),
  • Ļoti reti (1 : 50 000), tomēr iespējams saasiņojums vai iekaisums muguras smadzeņu kanālā.

Epidurālā analgēzija ne tikai efektīvi samazina dzemdību sāpes, bet daudzās situācijās arī samazina bīstamu sarežģījumu risku un uzlabo dzemdību norisi un iznākumu. Piemēram, augsta riska dzemdētājām situācijā, kad katetrs atrodas epidurālajā telpā, iespējama ātra ķirurģiskā anestēzija ķeizargriezienam – un tas ļauj izvairīties no steidzamas vispārējās anestēzijas.

Mūsdienu pasaulē uzskata, ka pacientes vēlme efektīvi remdēt dzemdību sāpes ir pietiekams pamatojums uzsākt epidurālo analgēziju. No 2022. gada 1. augusta ārstniecības iestādēm Latvijā epidurālā anestēzija dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem. 

DZEMDĪBU ANALGĒZIJA AR SMIEKLU GĀZI

Smieklu gāzei piemīt ne tikai pretsāpju darbība, bet arī nevēlami blakusefekti, kas ir atkarīgi no ieelpotās smieklu gāzes devas. Tas nozīmē – jo labāka ir pretsāpju darbība, jo vairāk iespējami nevēlami blakusefekti.

Drošības apsvērumu dēļ dzemdībās nedrīkst lietot tādas devas, kas efektīvi mazinātu sāpes, bet izraisītu bīstamas situācijas, piemēram, elpošanas vai smadzeņu darbības nomākumu. Līdz ar to, pretsāpju darbība ir neliela, un šī metode netiek uzskatīta par efektīvu, tomēr atsevišķām sievietēm smieklu gāzes elpošana palīdz vieglāk paciest sāpes.

Ja Jūs esat izlēmusi izmantot šo metodi, vecmāte noregulēs speciālu gāzes padeves ierīci, un Jūs pati turēsiet elpošanas masku un elposiet smieklu gāzi. Neļaujiet to darīt citai personai – ne no aprūpes personāla vidus, ne savai atbalsta personai! Šis noteikums ir svarīgs, lai nepieļautu gāzes pārdozēšanu.

Lai nepārdozētu smieklu gāzi un iegūtu maksimālo efektu, tā jāsāk elpot apmēram 40 sekundes pirms gaidāmās kontrakcijas un jābeidz elpot kontrakcijas vidū, citādi metode lielu atvieglojumu nesniegs, bet starp kontrakcijām var izpausties nevēlamie blakusefekti.Starp kontrakcijām maska jānoņem un jāelpo gaiss telpā.

Sāpju remdēšanu ar smieklu gāzi vislabāk iespējams realizēt, ja dzemdes kontrakcijas ir regulāras un iepriekš paredzamas.

Kā jau minēts, smieklu gāze var izraisīt elpošanas nomākumu, apjukumu, eiforiju, miegainību, nelabumu, vemšanu, sausumu mutē un citas mazāk nozīmīgas problēmas. Pareizās (drošās) devās smieklu gāze nonāk arī pie bērna, tomēr būtiski to neietekmē.

Ja Jūs interesē izsmeļošāka informācija, lūdzu, jautājiet savam dzemdību speciālistam!

DZEMDĪBU ANALGĒZIJA AR PRETSĀPJU MEDIKAMENTIEM

Dažos gadījumos, kad epidurālo analgēziju nedrīkst lietot medicīnisku iemeslu dēļ, piemēram, alerģijas, asins recēšanas problēmas, lielas mugurkaula deformācijas dēļ, dzemdību sāpju mazināšanai lieto narkotiskos pretsāpju līdzekļus, kurus ievada dzemdētājas asinsritē – vēnā vai muskulī.

Atšķirībā no epidurālās analgēzijas, šie medikamenti var izraisīt gan dzemdētājas elpošanas nomākumu un miegainību, gan nelabumu un vemšanu. Tāpat tie var nonākt pie bērniņa gan caur placentu, gan ar mātes pienu un izraisīt tos pašus un vēl lielākus nevēlamos efektus kā mātei. Šo iemeslu dēļ, ir grūti panākt labu efektu, un metodi dzemdībās lieto tikai izņēmuma gadījumos.

ANESTĒZIJA ĶEIZARGRIEZIENA OPERĀCIJAI

ANESTEZIOLOGA PIRMSOPERĀCIJAS KONSULTĀCIJA

Dienu pirms operācijas Jūs apmeklēs anesteziologs, lai izvērtētu Jūsu veselības stāvokli, kā arī izvēlētos Jums vispiemērotāko un drošāko anestēzijas veidu. Anesteziologs noskaidros dažus būtiskus jautājumus:

  • Grūtniecības norise un ķeizargrieziena operācijas iemesls,
  • Esošas hroniskas, nopietnas slimības,
  • Pēkšņi veselības traucējumi,
  • Iepriekšējās operācijas / anestēzijas un ar tām saistītās problēmas,
  • Alerģijas,
  • Lietotie medikamenti / kaitīgie ieradumi.

Lūdzu, aizpildiet arī APTAUJAS LAPU (lapu iespējams lejuplādēt šeit84.22 KB). Tas palīdzēs anesteziologam uzdot precizējošus jautājumus par Jūsu veselības stāvokli. Anesteziologs sniegs Jums arī savus ieteikumus (rekomendācijas), kā vispareizāk sagatavoties operācijai un anestēzijai, un saņems Jūsu rakstisku piekrišanu izvēlētajam anestēzijas veidam.

KĀ SAGATAVOTIES PLĀNOTAI ĶEIZARGRIEZIENA OPERĀCIJAI?

Ja anesteziologs nav noteicis īpašus ierobežojumus, tad pirmsoperācijas dienā ieteicams ievērot parastu uztura režīmu:

  • Diennakts laikā ieteicams uzņemt 2-3 litrus (jeb 40 ml / kg) šķidruma – vislabāk negāzētu minerālūdeni un saldas sulas, tomēr 2 stundas pirms operācijas šķidruma uzņemšana jāpārtrauc,
  • Ēdiena uzņemšana jāpārtrauc 6 stundas pirms plānotās operācijas – līdz tam ieteicams ēst kā ierasts un nedrīkst pieļaut ilgstošu „badošanos”

Pirms operācijas Jums tiks nozīmēti medikamenti, kas samazina kuņģa skābi un novērš satraukumu.

Jūs nedrīkstat lietot dekoratīvo kosmētiku, greznumlietas, pīrsingu un kontaktlēcas, lai neradītu problēmas un neapdraudētu Jūsu veselību.

Pirms operācijas ir svarīgi labi izgulēties!

Jāuzsver, ka izņēmuma gadījumos anesteziologs var mainīt šos ieteikumus!

ANESTĒZIJAS VEIDI ĶEIZARGRIEZIENA OPERĀCIJAI

Ķeizargrieziena operācijai izmanto spināloepidurālokombinētu spināli - epidurālo vai vispārējo anestēziju. Anestēzijas izvēli nosaka vairāki faktori, tomēr svarīgākie ir drošības apsvērumi, kā arī Jūsu un Jūsu bērna veselības stāvoklis. Dažreiz pirms operācijas vai tās laikā, anesteziologs var mainīt anestēzijas veidu vai veikt papildus manipulācijas, kādas iepriekš nebija paredzētas. Izturieties pret to ar sapratni – tas tiek darīts Jūsu drošības labā!

Neatkarīgi no izvēlētā anestēzijas veida, pirms operācijas Jums elkoņa vēnā tiks ievadīts katetrs medikamentu un šķīdumu ievadei. Jums tiks pievienotas uzraudzības (monitorēšanas) ierīces – kardiogrammas elektrodi uz krūšu kurvja, asinsspiediena mērīšanas aproce uz augšdelma un skābekļa piepildījuma sensors uz pirksta.

Sākumā Jūsu poza uz operācijas galda ir atkarīga no izvēlētā anestēzijas veida – vai nu guļus uz muguras (operāciju galdam esot sasvērtam uz kreiso pusi) vai kreisā sāna, vai sēdus.

Spinālā anestēzija ir visbiežāk (85 %) lietotais anestēzijas veids ķeizargrieziena operācijai. Spinālā anestēzija ir injekcija muguras jostas daļā. Tās rezultātā tiek pārtraukta sāpīgo sajūtu un kustību pārvade no ķermeņa lejasdaļas, bet Jūsu apziņa saglabājas neizmainīta.

Kā tas notiek? Jūs tiekat nosēdināta vai apguldīta uz kreisā sāna. Ādu injekcijas vietā apstrādā ar dezinfekcijas līdzekli un padara nejūtīgu. Starp muguras skriemeļiem caur ļoti tievu adatu īpašā vietā (spinālajā telpā) sterilos apstākļos ievada anestēzijas vielas, kuras uz laiku pārtrauc nervu impulsu pārvadi. Pēc injekcijas dažu minūšu laikā parādās siltuma sajūta un notirpums ķermeņa lejasdaļā, kājas kļūst mazkustīgas vai pilnībā nekustīgas. Vienlaicīgi var parādīties dažas nepatīkamas sajūtas – galvas reibonis un nelabums, kas ātri tiek novērsts. Operācijas laikā sāpes nav jūtamas, tomēr parasti saglabājas pieskāriena un spiediena sajūta – īpaši bērna izņemšanas laikā. Spinālā anestēzija ilgst 2-4 stundas, kuru laikā sajūtas un kustīgums pakāpeniski atjaunojas.

Biežākie spinālās anestēzijas blakusefekti ir īslaicīga asinsspiediena pazemināšanās, nelabums, vemšana, drebuļi, ādas nieze. Nopietni sarežģījumi ir ļoti reti, tomēr ir iespējami – galvassāpes (< 1 %), pārejošs muguras nerva kairinājums (< 0,1 %) un ļoti reti (1:50 000), tomēr iespējams saasiņojums vai iekaisums muguras smadzeņu kanālā.

 

Epidurālā anestēzija ir līdzīga spinālajai anestēzijai, bet nedaudz grūtāk un ilgāk veicama. To visbiežāk izmanto, ja dzemdības, kurās jau tiek lietota epidurālā analgēzija, ir jāpabeidz ķirurģiski. Tas notiek apmēram 10 % gadījumu.

Atšķirībā no spinālās anestēzijas, tiek lietota speciāla adata, caur kuru muguras jostas daļā starp skriemeļiem īpašā vietā (epidurālajā telpā) vispirms ievada tievu caurulīti (katetru). Pēc tam caur šo katetru anestēzijas vielas var ievadīt atkārtoti, ilgstoši un dažādās devās un daudzumos. Tāpēc epidurālā anestēzija biežāk tiek lietota sāpju mazināšanai dzemdību laikā, bet vajadzības gadījumā – arī ķeizargrieziena operācijai. Blakusefekti un iespējamie sarežģījumi ir līdzīgi kā spinālajai anestēzijai. Dažos gadījumos epidurālo un spinālo anestēziju apvieno un sauc par kombinētu spināli – epidurālo anestēziju.

Vispārējā anestēzija tiek lietota tajos retajos gadījumos, kad spinālā vai epidurālā anestēzija nav piemērota vai trūkst laika tās veikšanai, jo pacientes vai bērna veselība strauji pasliktinās. Vispārējā anestēzija nozīmē, ka pacientei tiek ievadīti medikamenti, kuri izraisa dziļu bezsamaņu, sajūtu zudumu un elpošanas apstāšanos. Elpošana šādā gadījumā tiek nodrošināta mākslīgi ar īpašu aparātu palīdzību caur elpceļos ievietotu speciālu caurulīti.

Vispārējās anestēzijas iespējamās problēmas:

  • Grūtības nodrošināt mākslīgo elpināšanu. Ja mākslīgā elpināšana neizdodas, ir apdraudēta pacientes dzīvība, tāpēc mūsdienu pasaulē vispārējā anestēzija ķeizargrieziena operācijai tiek veikta tikai izņēmuma gadījumos.
  • Medikamenti, kuri tiek lietoti vispārējās anestēzijas laikā, var ietekmēt arī jaundzimušo, tomēr parasti ietekme nav izteikta.
  • Operācijas laikā ir iespējami nomoda stāvokļa elementi. Tas var notiek tāpēc, ka, nevēloties kaitēt bērnam, vispārējā anestēzija var būt nepilnīga.
  • Alerģija / anafilakse – dzīvībai bīstamas organisma reakcijas pret ievadītajiem medikamentiem.

Kopsavilkumā jāuzsver, ka ar anestēziju tieši saistāmi dzīvībai bīstami sarežģījumi ir ārkārtīgi reti (1:250 000), tomēr tie ir iespējami, un tāpēc pret anesteziologa ieteikumiem ir jāizturas ļoti nopietni.  

Lai pēc iespējas mazinātu dzīvībai bīstamo sarežģījumu risku, anesteziologs veiks Jums un Jūsu bērnam visdrošāko anestēziju, lietojot kvalitatīvu vienreizlietojamu aprīkojumu un augsti attīstītas tehnoloģijas nepārtrauktai dzīvībai svarīgo funkciju uzraudzībai (monitorēšanai) operācijas laikā un pirmās stundas pēc tās. Un pats svarīgākais – Jūsu anestēzija noritēs, pamatojoties ar attīstītajā pasaulē uzkrātajām mūsdienīgajām zināšanām un pieredzi.

Katram anestēzijas veidam ir iespējami arī citi – šeit nepieminētie sarežģījumi, un ne vienmēr to iespējamību var prognozēt. Ja vēlaties izsmeļošāku informāciju, lūdzu, jautājiet anesteziologam pirmsoperācijas konsultācijā!

ATBALSTA PERSONA OPERĀCIJAS ZĀLĒ UN PĒCOPERĀCIJAS NOVĒROŠANAS ISTABĀ

Ja ir izvēlēta spinālā, epidurālā vai kombinētā spināli – epidurālā anestēzija, operācijas zālē un pēcoperācijas novērošanas istabā drīkst atrasties Jūsu atbalsta persona. Atbalsta personai jābūt piemērotā, higiēnas un drošības prasībām atbilstošā apģērbā – par to sīkāku informāciju jautājiet nodaļas personālam!

PĒCOPERĀCIJAS PERIODS

  • Pēc ķeizargrieziena operācijas pirmās 2-4 stundas Jūs pavadīsiet pēcoperācijas novērošanas istabā, kurā notiek pacientu intensīva uzraudzība un vispārējā stāvokļa stabilizācija.
  • Ja neonatologs jaundzimušā stāvokli novērtē kā drošu, pēcoperācijas novērošanas istabā Jūs varat atrasties kopā ar bērnu un atbalsta personu, nodrošinot agrīnu ādas kontaktu un bērna krūts barošanu.
  • Pēc operācijas Jūs pakāpeniski drīkstat atsākt dzert un 2 stundas vēlāk arī ēst.
  • Tiklīdz atjaunojas sajūtas un kustīgums (apmēram 2-3 stundu laikā), ieteicams aktivizēties – grozīties un celties pussēdus. Kad pagājušas 4 stundas pēc operācijas un pašsajūta atļauj, varat celties pilnā augumā un staigāt.
  • Pēcoperācijas periodā Jums būs jālieto pretsāpju līdzekļi, ko nozīmēs ārsts.

Nepieciešamības gadījumā, vērtējot situāciju, anesteziologs savas rekomendācijas var mainīt vai papildināt!

APTAUJAS LAPA (PIEMĒRS)84.22 KB

Atbildes uz šiem jautājumiem ļaus labāk izvērtēt Jūsu veselības stāvokli un izvēlēties Jums piemērotāko anestēzijas veidu. Lai izvairītos no negaidītām problēmām, Jūsu pienākums ir sniegt patiesu informāciju. Neskaidrību gadījumā anesteziologs pirmsoperācijas konsultācijas laikā vēlreiz pārrunās visus Jūs interesējošos jautājumus.

JAUTĀJUMS

        JĀ

         NĒ

                      PIEZĪMES

Jūsu augums un svars pirms grūtniecības: ______ (cm) _____ (kg)

 

 

 

Vai Jūs šobrīd jūtaties vesela?

 

 

 

Vai Jūsu grūtniecība noritēja normāli?

 

 

 

Vai pēdējo 2 nedēļu laikā Jums ir bijusi paaugstināta temperatūra vai “saaukstēšanās” slimības?

 

 

 

Vai Jums ir bijušas operācijas / anestēzijas? Kādas?

 

 

 

Vai Jums ir bijuši sarežģījumi operācijas vai anestēzijas dēļ?

 

 

 

Vai Jums ir alerģija? Pret ko (medikamenti, sadzīves ķīmija)?

 

 

 

Vai Jūs šobrīd lietojat medikamentus vai pārtikas piedevas? Kādus?

 

 

 

Vai Jūs smēķējat (šobrīd / agrāk)?

 

 

 

Vai Jūs pārmērīgi lietojat alkoholu (šobrīd / agrāk)?

 

 

 

Vai Jūs lietojat narkotiskās vai citas apreibinošas vielas (šobrīd / agrāk)?

 

 

 

Vai Jūs ciešat no “jūras slimības”?

 

 

 

Vai Jums mēdz būt spēcīgas, ilgstošas menstruācijas?

 

 

 

Vai Jums ir bijusi ilgstoša asiņošana pēc zoba izraušanas?

 

 

 

Vai, tīrot zobus, Jums mēdz asiņot smaganas?

 

 

 

Vai Jums bieži mēdz asiņot deguns?

 

 

 

Vai Jums bieži mēdz asiņot sīkas brūces?

 

 

 

Vai Jums viegli veidojas zilumi?

 

 

 

Vai Jums ir paaugstināts asinsspiediens?

 

 

 

Vai Jums ir paplašinātas kāju vēnas?

 

 

 

Vai Jums ir bijuši trombi vai iekaisumi kāju vēnās?

 

 

 

Vai pēdējā laikā Jums nav bijis mazkustīgs dzīvesveids vai ilgstošs (virs 4 stundām) brauciens / lidojums?

 

 

 

Vai Jums ir kāda nopietna sirds – asinsvadu sistēmas slimība?

 

 

 

Vai Jums ir kāda nervu sistēmas slimība?

 

 

 

Vai Jums ir kāda nopietna elpošanas sistēmas slimība?

 

 

 

Vai Jūs naktīs krācat?

 

 

 

Vai Jums ir cukura vielmaiņas traucējumi / diabēts?

 

 

 

Vai Jums ir bijusi kuņģa vai 12 pirkstu zarnas čūla?

 

 

 

Vai Jums mēdz būt dedzinoša sajūta krūšu apvidū?

 

 

 

Vai Jums ir mugurkaula deformācija, ierobežots kustīgums, tetovējums jostas daļā, stipras muguras sāpes?

 

 

 

Vai Jums ir kāda cita šeit neminēta slimība? Kāda?

 

 

 

 

Datums: ___.____._________

Vārds, uzvārds: __________________________________________________________   Paraksts: ________________________________