Jaundzimušā aprūpe pēc dzemdībām

Rīgas Dzemdību namā jaundzimušais piedzimst:

  • vienā no Dzemdību centra 17 dzemdību istabām;
  • ķeizargrieziena operācijas ceļā operāciju zālē.

Dzemdību centrā visu diennakti jaundzimušo bērnu veselību izvērtē viens no Dzemdību nama neonatologiem. Medicīnisko aprūpi nodrošina Dzemdību centra vecmātes atbilstoši klīniskajai situācijai un medicīniskās aprūpes protokolam.

Līdz pat 10% bērnu ir vajadzīga neatliekama medicīniska palīdzība tūlīt pēc piedzimšanas, lai uzsāktu efektīvu elpošanu un piepildītu plaušas ar gaisu, kas ir absolūts priekšnoteikums bērna dzīvotspējai. Dzemdību centrā jaundzimušā primāro reanimāciju nodrošina neonatologs vai vecmāte, nepieciešamības gadījumā iesaistās arī ginekologs dzemdību speciālists vai anesteziologs. Primārās palīdzības prasmes ir apguvis viss Rīgas Dzemdību nama ārstniecības personāls .

Ja ar jaundzimušā veselību viss kārtībā, tad tūlīt pēc dzimšanas viņš tiek uzlikts māmiņai uz vēdera (pēc vaginālām dzemdībām) vai krūtīm (pēc ķeizargrieziena operācijas). Ja bērns šajā laikā izrāda vēlmi zīst, vecmāte viņu pieliek pie māmiņas krūts un paskaidro kā tas darāms. Pēc tam vecmāte bērniņu nomēra un nosver, notīra vai nomazgā un apģērbj. 

Jaundzimušais pēc vaginālām (pa dabīgajiem dzemdību ceļiem) dzemdībām 2 stundas atrodas kopā ar māmiņu Dzemdību centrā; jaundzimušais pēc ķeizargrieziena tiek pārvests uz Mātes un bērna aprūpes nodaļu un atrodas bērnu aprūpes māsas, tēva vai cita ģimenes locekļa uzraudzībā līdz māmiņas pārvešanai uz Mātes un bērna aprūpes nodaļu.

Ja jaundzimušais ir kopā ar māmiņu un izrāda vēlmi zīst, tad viņu atkārtoti var likt pie krūts; parasti ½ - 1 stundu pēc piedzimšanas bērniņam sākas 4 – 5 stundas ilgs „miega periods”, kas ķeizargrieziena gadījumā ļaus mierīgi sagaidīt māmiņas atvešanu no operāciju zāles.