Esam sagatavojuši padomus, kā kopt mazuli pirmajos dzīvības mēnešos un kādos gadījumos nepieciešams vērties pie ārsta, ja radušās problēmas. Iedrošinām jaunos vecākus uzticēties savām sajūtām un intuīcijai, jo tieši jums ar bērniņu ir visciešākā saikne. Šeit atradīsiet padomus par mazuļa higiēnu, vannošanu, guldīšanu, hendlingu, pastaigām, zīdīšanu un ārsta apmeklējumiem.
MAZUĻA HIGIĒNA
Tīrība un higiēna ir priekšnoteikums labai veselībai un dzīvespriekam, tādēļ mazuļa aprūpēšanai no rīta un vakarā jākļūst par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu.
VANNOŠANA
Bērniņu vannot sāk nākamajā dienā pēc tuberkulozes (BCG) vakcinācijas vai izrakstīšanās dienā, ja vakcinācija veikta ātrāk. Vannošanu var veikt ik vakaru, izņemot dienu, kad nokrīt nabas saite. Vannas ūdens temperatūrai jābūt 36—37°C. Ūdenim nav jābūt vārītam, bet svarīgi, lai tas būtu tīrs. Ne biežāk kā reizi nedēļā bērniņu mazgā ar bērnu ziepēm un matiņus ar bērnu šampūnu.
HENDLINGS
Optimālai mazuļa attīstībai svarīgs ir atbilstošs muskulatūras tonuss un ķermeņa simetrija, tāpēc būtiski jau kopš pirmajām dzīves dienām un arī turpmāk mazuli pareizi celt, turēt un ģērbt – darboties ar viņu tā, lai ar savām kustībām sekmētu mazuļa attīstību.
PASTAIGAS
Pirmajā pastaigā ar mazuli var iet jau nākamajā dienā pēc došanās mājās. Iesākumā ārā ejiet 15-20 minūtes ziemā, bet vasarā - līdz 1 stundai. Ar katru dienu pastaigas ilgumu pagariniet.
Karstās vasarās nevajadzētu iet ārā dienas vidū, un jāuzmanās no mazuļa pārkaršanas! Ziemā droši varat doties ārā, ja sals nepārsniedz -10° C, taču jebkurā gadījumā novērtējiet laika apstākļus - gaisa mitrumu un vēja stiprumu.
ZĪDĪŠANA
Pirmajās dienās uzsākto zīdīšanu ļoti svarīgi turpināt arī mājās, jo mātes piens ir vispiemērotākais ēdiens jaundzimušajam un zīdainim.
Mātes piens ir unikāls produkts, kas veicina bērna smadzeņu nobriešanu un intelektuālo attīstību, stiprina imunitāti, samazina alerģiju un liekā svara risku turpmākās dzīves laikā. Zīdīšana arī stiprina mazuļa emocionālo saikni ar māmiņu.
Vislabākā izvēle ir mazuli līdz sešu mēnešu vecumam ēdināt tikai ar mātes pienu, un tikai nepieciešamības gadījumā uzsākt piebarošanu pēc četru mēnešu vecuma.
Ja zīdot mazuli rodas neskaidrības vai problēmas, vērsieties pēc padoma pie ārsta, vecmātes, māsiņas vai zīdīšanas konsultanta, taču galvenais priekšnoteikums sekmīgai zīdīšanai ir vēlme zīdīt savu mazuli.
TURPMĀKĀ ĀRSTA UZRAUDZĪBA
Ģimenes ārstu savam bērnam lielākā daļa vecāku būs izraudzījušies jau pirms dzimšanas, taču, ja neesat paspējuši to izdarīt, sazinieties ar ģimenes ārstu un vienojies par bērna turpmāko uzraudzību. Par atgriešanos mājās no dzemdību iestādes ģimenes ārsts jums jāinformē pašiem!
PIE ĀRSTA JĀVĒRŠAS NEKAVĒJOTIES, JA JAUNDZIMUŠAJAM IR:
Vēlam izturību, pacietību un daudz skaistu brīžu kopā ar bērniņu!
Iepazīsties arī ar citiem padomiem: