No 1. augusta epidurālā anestēzija dzemdībās par valsts līdzekļiem

18.07.2022 PDF

No 1. augusta ārstniecības iestādēm epidurālā anestēzija dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem, tajā skaitā, ja vēlmi par atsāpināšanas pielietošanu izteikusi pati sieviete. 

Lēmumu par to, vai konkrētajā dzemdību gadījumā atsāpināšanai nav kontrindikāciju jeb medicīniska iemesla atsāpināšanas neveikšanai (iespējams atsevišķos gadījumos), pieņems dzemdību iestādes speciālists vai anesteziologs. Vienlaikus sieviete varēs atteikties no atsāpināšanas pielietošanas.

Rīgas Dzemdību namā varam nodrošināt epidurālo analgēziju visām dzemdētājām, kas to vēlas, bet rindas kārtībā. Pacientes, kurām būs nepieciešama epidurālā analgēzija, piemēram, ķeizargrieziena veikšanai vai citu indikāciju gadījumā, atsāpināšanu saņems pirmās. Jo fizioloģiskas dzemdības kā tādas nav dzīvībai bīstamas, tāpēc, ja ir liels pieprasījums, var nākties kādu stundu, pusotru pagaidīt savu kārtu. Tāpat arī var gadīties, ka, gaidot anesteziologu, dzemdību process jau būs pavirzījies tik tālu (piemēram, dzemdes kakla atvērums būs jau 9 cm), kad jau var arī mēģināt iztikt bez atsāpināšanas.

Informācijai: Rīgas Dzemdību namā 2022. gada 1. pusgadā kopā veiktas 1312 epidurālās anestēzijas (EA); no tām 474  jeb 36% kā maksas pakalpojums, bet 838 jeb 64% kā Nacionālā veselības dienesta apmaksāts pakalpojums pēc indikācijām .