Šodien Dzemdību nama septiņstāvu ēkai aprit 45 gadi

08.03.2023 PDF

Pirms 45 gadiem, 1978. gada 8. martā, jaunuzceltajā Dzemdību nama 7-stāvu korpusā pasaulē nāca pirmais bērniņš – meitenīte.

Jaunās septiņstāvu ēkas celtniecība ritēja aptuveni 5 gadus. Tiem laikiem raksturīgi - nams tika projektēts Maskavā. Sarkanā ķieģeļu būve bija spilgta padomju modernisma liecība. Pie jaunuzceltā nama tika piestiprināta plāksne krievu valodā, kura vēstīja, ka Dzemdību nams celts par komunistiskajās sestdienas talkās nopelnītiem līdzekļiem – gandrīz 3 miljoniem rubļu.

Tolaik Rīgas Dzemdību nams tika atzīts par lielāko un modernāko visās Baltijas republikās. Īpašs “šiks” bija iekšējais telefonu tīkls ar 300 numuriem. No speciālām kabīnēm, kas atradās vestibilā, tēvi pa tiešo varēja sazvanīt palātas, kurās uzturējās māmiņas.

Laika gaitā ēka, kura tika celta, balstoties uz padomju laiku izpratni par pacientu aprūpi, pakāpeniski tiek modernizēta.

Rīgas Dzemdību nama jaunā korpusa  celtniecība, Rīga, 1978. gads. Foto: Pauls Cīrulis.

Inženiera Prauliņa ģimene ar 1978. gada 8. martā dzimušo meitiņu, kas bija Rīgas Dzemdību nama jaunajā ēkā pirmais dzimušais bērniņš. Rīga, 1978. gads, fotogrāfs nav zināms.

Jaundzimušo tēvi sarunājas ar savu bērnu mātēm, izmantojot Rīgas Dzemdību nama iekšējā telefona tīkla sakaru sistēmu. Rīga, 1978. gads. Foto: Imants Prēdelis.

Rīgas Dzemdību nama medicīnas māsas pie jaunatklātā korpusa Miera ielā. Rīga, 1978. gads. Foto: Imants Prēdelis.

Rīgas pilsētas 1. dzemdību nams Miera ielā 45. 1978. gada 8. marts. Foto: Uldis Pāže.