Asins komponentu pārliešana ir medicīniska procedūra, kuras laikā pacienta vēnā tiek ievadīti tie asins komponenti, kuri viņam ir nepieciešami dzīvības glābšanai vai veselības saglabāšanai. Nepieciešamība pēc asins komponentu pārliešanas var rasties gan operācijās, gan arī citās medicīniskās situācijās gan neatliekami, gan arī kā ārstēšanas procesa sastāvdaļa.
Agrāk tika pārlietas asinis kopumā un procedūra atbilstoši tika saukta par ”asins pārliešanu”, kas šodien praktiski darīts netiek. Mūsdienās donora asinis tiek sadalītas sastāvdaļās (komponentos), lai izmantotu tikai pacientam nepieciešamo asins daļu, tāpēc pareizi ir saukt „asins komponentu pārliešana”. Ja nepieciešams, vienlaicīgi var tikt pārlieti vairāki asins komponenti.
Kādi ir asins komponenti?
1. Plazma jeb šķidrā asins daļa nodrošina olbaltumvielu, antivielu, sāļu, fermentu un mikroelementu piegādi orgāniem.
2. Asinsķermenīši (formelementi): sarkanie asinsķermenīši jeb eritrocīti nodrošina skābekļa piegādi visiem organisma audiem. Eritrocīti ir tie, kas piedod asinīm sarkano krāsu; baltie asins ķermenīši jeb leikocīti ir svarīga mūsu organisma aizsardzības sistēma pret svešu organismu (piemēram, mikrobu) iekļūšanu; trombocīti piedalās asins recēšanas procesā.
Asins komponentus (eritrocītu masu, svaigu plazmu, trombocītu masu) iegūst no donora asinīm saskaņā ar valsts likumdošanas un Eiropas Padomes Direktīvu prasībām un rekomendācijām. To veic tikai sertificētas ārstniecības personas asins sagatavošanas iestādēs. Katrā nodotajā asins devā nosaka: hepatīta B izraisītāju, antivielas pret hepatīta C izraisītāju, antivielas pret HIV I/II, sifilisa izraisītāja antivielas, asins grupu (ABO), Kell un rēzus (Rh) sistēmas antigēnus.
Informējiet savu ārstu, ja agrāk: veicot izmeklējumus, Jums ir izsniegta sensibilizētas personas pase, uzrādiet to ārstējošam ārstam, jo pārliešanas gadījumā varētu būt nepieciešama īpašu saderīgu asins komponentu piemeklēšana specializētā iestādē, esat saņēmusi asins komponentu pārliešanu, ir veikta orgānu transplantācija, ir bijuši sarežģījumi grūtniecības laikā, ir bijuši sarežģījumi asins komponentu pārliešanas laikā.
Kāpēc man varētu būt nepieciešama asins komponentu pārliešana?
Vairums cilvēku asins zaudējuma gadījumā spēj piemēroties asins zudumam un var iztikt bez asins komponentu pārliešanas vai to var aizvietot ar īpašiem šķīdumiem (zālēm). Organisms pāris nedēļu laikā rada jaunus sarkanos asins ķermenīšus – eritrocītus, kas nodrošina organisma apgādi ar skābekli. Gadījumos, ja notiek ļoti straujš un/vai liels asins zaudējums, organisms nespēj nodrošināt svarīgu funkciju uzturēšanu un rodas neatliekama nepieciešamība pārliet asins komponentes – plazmu vai eritrocītu masu.
Vai asins komponentu pārliešana ir vienīgā iespēja?
Ja jums būs nepieciešama asins komponentu pārliešana, painteresējieties, kāpēc tas nepieciešams un vai nav citas ārstēšanas iespējas.
Jums ir tiesības no tās atteikties, bet pirms to darīt, Jums pilnībā jāizprot iespējamās sekas. Dzīvībai bīstamu situāciju - smagu asiņošanu gadījumos, asins komponentu pārliešana var būt vienīgā ārstēšanas iespēja. Neatliekamās situācijās ārsts vienmēr rīkosies Jūsu dzīvības glābšanas interesēs.
Vai asins komponentu pārliešana ir droša?
Lielākais risks ir saņemt „nepareizos” asins komponentus. Tādēļ pirms pārliešanas: ārsts speciālists veiks individuālu donora un Jūsu asins saderības izmeklēšanu laboratorijā, lai noskaidrotu vai konkrētā donora asinis ir saderīgas ar Jūsu asinīm, ārstējošais ārsts atkārtoti pārbaudīs Jūsu asins grupu tieši pirms pārliešanas un salīdzinās to ar asins grupu uz asins komponenta etiķetes, ārstniecības persona (medmāsa, vecmāte, anestēziste), kura praktiski uzsāks un veiks pārliešanu, pārjautās Jūsu pilnu vārdu, uzvārdu, asins grupu un pastāvīgi Jūs novēros.
Kādi ir asins komponentu pārliešanas riski?
Neraugoties uz katras asins devas un pacienta izmeklēšanu, asins saderības provju veikšanas laboratorijā un pie pacienta gultas, pārliešanas gadījumā ir iespējami dažādi sarežģījumi, piemēram: asins bioloģiskas nesaderības jeb alerģiskas reakcijas dēļ - drudzis, drebuļi, izsitumi, nātrene, citu iemeslu dēļ - asinsrites pārslodze, bioķīmiskas novirzes asinīs u.c., retos gadījumos - infekcijas slimību (vīrusu hepatītu, HIV) pārnešana.
Kā notiek asins komponentu pārliešana?
Asins komponentus ievada vēnā, izmantojot vienreizējas lietošanas sistēmu. Vienas pārliešanas laikā var pārliet vairākas asins komponentu devas.
Kādas var būt izjūtas asins komponentu pārliešanas laikā?
Saņemot asins komponentu pārliešanu, tam nekādi nav jāietekmē pašsajūta, tādēļ jebkuru pašsajūtas izmaiņu gadījumā par to nekavējoši būtu jāinformē medicīniskais personāls. Uzsākot pārliešanu, ārstniecības persona novērtē pacienta stāvokli, apjautājas par pašsajūtu, izmēra asinsspiedienu un saskaita pulsu. Personāls turpina uzraudzīt pacientu visā asins komponentu pārliešanas laikā un ? stundas ? pēc tās.
Ko darīt, ja Jums ir šaubas par asins komponentu pārliešanu?
Ārstējošais ārsts pārliešanas nepieciešamību izvērtē katram pacientam individuāli. Ja Jums ir papildus jautājumi, droši jautājiet savam ārstam un/vai apmeklējiet Valsts Asinsdonoru centra māja lapu, E- Adrese: http://www.vadc.gov.lv
Atsauce:
Materiāls sagatavots izmantojot:
1. interneta resursu http://www.hospital.blood.co.uk
2. Asins komponentu pielietošana, Metodiskie norādījumi, Valsts Asinsdonoru centrs, 3.papildinātais izdevums, Rīga, 2009.